Jesteś tu: Strona główna » Katalog

Szukaj:

Fredrick F. Cartwright

Michael Biddiss

Niewidoczny wróg

Fredrick F. Cartwright Michael Biddiss

CENA: 38.00

Wielkie epidemie miały moc przewyższszającą siłę najliczniejszych armii. Zabijały setki tysięcy ludzi, kruszyły wielkie imperia, zmieniały gospodarkę i społeczeństwa w całej historii cywilizacji.

Czy malaria przyczyniła się do upadku wielkiego Imperium Rzymskiego? Wiele na to wskazuje, że choroba, przywleczona do Europy ze Wschodu, dziesiątkując rzymskie legiony, zabijając lub czyniąc niezdolnymi do walki prostych żołnierzy i oficerów zniszczyła wielkość Rzymu. Lecz największe nieszczęście spadło niespodziewanie na Europę w 1348 roku, gdy ludność kontynentu zaatakowała choroba roznoszona przez szczury, a nazwana czarną śmiercią - dżuma. W Anglii, gdzie ofiary liczono w setkach tysięcy, efektem był całkowity paraliż kraju i zmiany gospodarcze. Nikt nie wiem jak wiele osób zmarło w ciągu 13 lat, zanim choroba wygasła, ale wiele wskazuje, że były to miliony.

A jakże wielki wpływ na bieg historii wywarła "wstydliwa choroba" - syfilis. Przypuszcza się, że do Europy przywieźli ją... żeglarze Krzysztofa Kolumba, powracający z pierwszej wyprawy na półkulę zachodnią. Siła i postępy tej wenerycznej choroby były tak wielkie, że król Karol VIII, szturmujący Włochy w jesienią 1494 roku, musiał porzucić swoje plany wobec wielkich strat wśród żołnierzy. A iluż wielkich władców i polityków cierpiało na syfilis: król Franciszek I, papież Aleksander Borgia, Iwan Groźny, a nawet Randolph Churchill - ojciec słynnego brytyjskiego premiera.

Ospa, tyfus, cholera wiodły naszą historię bardziej zdecydowanie niż wielkie armie i wielcy stratedzy. Mąciły umysły polityków i władców, przesądzając o ich szalonych decyzjach czy zbrodniczych zapędach, z powodu, których cierpiało tysiące ludzi. Często stawały się... podstawą ich wielkości.

Joanna d'Arc, córka bogatej rodziny chłopskiej, zaczęła słyszeć tajemnicze głosy w wieku lat trzynastu (tj. w 1425 roku). W istocie były to silne szumy. Cierpiała też na zawroty głowy i zaburzenia wizji. Dzisiaj wiemy, że były to oznaki choroby Meniere'a, która sprawiła, że Joanna uznała, iż słyszy głosy wzywające ją do wyzwolenia Francji. I posłuchała ich...

Frederic F. Cartwright (lekarz medycyny) i Michael Biddins (zawodowy historyk, dyrektor Studies in History Downing College, Combridge) z ogromnym znawstwem medycyny i historii prowadzą czytelnika przez świat, w którym "Niewidoczny wróg" decydował o naszych losach.

Podstawowe Informacje:

Oprawa: twarda
ISBN: 83-89344-08-4

Książki które mogą Cię zaciekawić: