Jesteś tu: Strona główna » Katalog

Szukaj:

Bogusław Wołoszański

Autor programów telewizyjnych „Sensacje XX wieku” i wielu audycji radiowych (m.in. „Sensacje XX wieku w Radiu Zet”), artykułów prasowych oraz książek przedstawiających mechanizmy polityczne i gospodarcze XX wieku. W 2006 i 2007 roku na postawie jego scenariusza powstał 13-odcinkowy serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” dla Telewizji Polskiej.

.

Eben Emael

Bogusław Wołoszański

Nawet największa siła nie mogła pokonać belgijskiego fortu Eben Emael. Korytarze biegnące 25 metrów pod ziemią, osłonięte żelbetowymi ścianami I stropami, pancerne kopuły, ledwo widoczne nad gruntem, mogły wytrzymać wybuchy najcięższych pocisków I bomb.

Czołgi zmierzające do fortu osiadły by na betonowych zaporach I zostałyby zniszczone ogniem dział przeciwpancernych. Piechota nieprzyjaciela padłaby w ogniu karabinów maszynowych I dział, zanim pokonałaby zasieki, pola minowe I zbliżyła się do bunkrów. Nic nie mogło pokonać belgijskiego fortu nad kanałem Alberta. Nic!

Adolf Hitler nawet nie myślał o wysłaniu dywizji przeciwko tej fortecy. Długotrwałe oblężenie przyniosłoby ogromne straty, a wynik bitwy był niepewny. Jednakże fort Eben Emael, zamykający drogę przed niemieckimi wojskami idącymi przez północną Belgię do francuskich portów nad Kanałem La Manche. musiał zostać zdobyty. Od tego mogło zależeć powodzenie wojny na zachodzie Europy. Ale jak? Przecież samoloty, ciężkie działa I czołgi były za słabe aby rozbić te potężne umocnienia! Skoro nie można było wysłać tam tysięcy żołnierzy I setek czołgów, należało to zadanie powierzyć garstce straceńców, wyposażonych w nową broń. Grupce żołnierzy na tyle śmiałych, że odważyliby się stanąć do walki z dziesięciokrotnie silniejszą załogą fortu, chronioną przez beton I stal. I zwyciężyć, choć wydaje się to nieprawdopodobne.

Podstawowe Informacje:

Oprawa: twarda
ISBN: 83-904968-6-0
Ilość stron: 76

Książki które mogą Cię zaciekawić: